Tapasztalt játékosok válaszolnak:
Sokakban felmerülhet a kérdés: "Mi haszna van az esportból a játékosoknak?"
A legtöbbeknek talán ez teljesen egyértelmű, de azoknak, akik nem ismerik az esport világát, már kevésbé.
Ezt a témakört a HPCL három egyik legtapasztaltabb játékosa fejti ki, akik részletes választ adnak a különböző előnyökről.
Az egyik interjúalany Ajlik Csaba, aki már a Hungarian Pro Clubs League első szezonban is játszott, mára pedig már a HPCL magyar válogatott másodedzőjének mondhatja magát.
Cinkotai Tibor neve szintén ismerősen csenghet az olvasóknak, aki a Trollfoci – Hálószaggató eSport csapatának oszlopos tagja és vezetője.
A harmadik válaszadó pedig nem más, mint a fiatal -de már mégis nagy tapasztalattal rendelkező – Rácz András, aki az MTK Budapest Esport csapatának szakágvezetője.
A rutinos játékosok témákra lebontva beszéltek arról, hogy miért is szeretnek a HPCL közösség tagjának lenni:
1. Miért pont a HPCL?
A.CS.: „Én már a legelső szezonban, 2016-ban csatlakoztam a HPCL bajnokságába. Ez egy olyan játékmód, ami a megteremti a sportolás élményét virtuálisan azoknak, akik nem tudtak kiteljesedni a labdarúgásban, vagy pedig más sportágat űztek.”
C. T.: „2017 óta vagyok a bajnokság tagja, és nagyon megtetszett a kialakult baráti légkör. Rengeteg embert ismertem meg a HPCL-nek köszönhetően, akik nagyon jó barátaim is lettek. Olyan impulzusok érik az embert egy fülhallgató által, amit sok ember el sem tud képzelni.”
R. A.: „Én már 2016-ban is szerepeltem a bajnokságban, ami még elég kezdetleges volt. A mostani adminok voltak azok, akik ezt keretrendszerbe foglalták, és kialakítottak egy olyan közeget, ami -jó értelemben- monopol szituációba tudott kerülni. Időt, valamint energiát tekintve is ők tették bele a legtöbbet, ami miatt áll még fent azóta is a bajnokság.”
2. Az esportban rejlő potenciál
A.CS.: „Az esport szerintem hosszú évek alatt fog majd oda elérni, -ha egyáltalán valaha elfog- hogy a fizikai sportokat beérje. A népszerűsége viszont szerintem mindig meglesz, azonban az elismerés majd az adott generációtól is fog függeni. Most én azt látom, hogy van egy nagyon szorgalmas és elszánt társaság, akik próbálják Magyarországon is fellendíteni az esport életet. Ezen felül, a HPCL kimagasló, hiszen Pro Clubs részről nincs ilyen támogatottságú liga sehol sem. Ráadásul szerintem a HPCL az egyetlen olyan esport szervezet Magyarországon, ami évek óta tud működni.”
C. T.: „Az esport a jövő szerintem! Azt mindig várjuk, hogy az EA fejlessze a Pro Clubs módját, azonban a HPCL bajnokság tökéletes arra, hogy egy nagyon jó hobbi legyen. Együtt van a brigád, és a barátokkal együtt tudunk időt tölteni.”
R. A.: „Azt látjuk, hogy külföldön nagy potenciálja van az esportnak. A Fifa nem a leg esport-közeg barátabb játék, de ezt a külföldi profi szövetségek által keretrendszerbe foglalt 1v1-es bajnokságok segítik. Jó lenne ezt látni Pro Clubs szinten is, de érthető, hogy nehéz 10-15 fős kereteket fenntartani, azonban bízunk benne, hogy a későbbiekben ez ott is példa lesz, és ez segítheti a folyamatot.”
3. Barátságok szövődése
A.CS.: „Annak idején minden csapat úgy indult, hogy barátok leültek játszani ketten-hárman. Most már könnyen lehet csapattársakkal baráti vagy jó ismerősi viszonyt kialakítani. Nekem például volt egy olyan személyes tapasztalatom ezzel kapcsolatban, hogy egy volt csapattársam, aki festő volt, baráti áron festette ki a lakásomat.”
C. T.: „Akik nem igazán szeretnek kimozdulni otthonról, de szeretnének egy közösséghez tartozni, azoknak egy tökéletes lehetőség a HPCL. Én a legjobb barátomat is a Pro Clubs által ismertem meg, így mindenkinek csak ajánlani tudom a bajnokságot.”
R. A.: „Jelenlegi csapatomban (MTK) is rengeteg olyan ember van, akit 2016 óta ismerek egy aprócska 1v1-es közösségből kialakuló HevesPluszEgy néven futó csapatból. Velük mondhatom, hogy jó barátok lettünk és ez csak ennek a játéknak köszönhető. Más-más korosztály vagyunk, különböző érdeklődési köreink vannak, de itt ez mégis ki tudott alakulni. Belőlük is segítők, 1v1-es szakágvezetők és nagyon fontos játékosok lettek, ami büszkeséggel tölt el.”
De természetesen az esport nem csak egy kiváló időtöltés lehet, hanem akár egy karrierlehetőség is. A HPCL lehetőséget biztosít a fejlődésre, hiszen egy csapaton belül rengeteget lehet fejlődni taktikailag, csapatjátékban, és egyénileg is egyaránt.
4. Önfejlesztés
A.CS.: „Vannak, akik 1v1-ben nagyon ügyesek, és akár a teljes HPCL mezőnyt is hülyére vernék Fifában, de ez nem egyenesen arányos azzal, hogy valaki a Pro Clubsban is ugyanolyan ügyes lesz. Nem feltétlen ugyanazok a skillek, képességek kellenek, mint a sima játékmódban. Például lehet, hogy valaki nem tud jól cselezni, de aki nagyon jó döntéseket tud hozni, abból kimagasló Pro Clubs játékos lehet annak ellenére, hogy az összes csapattársa megverné egyénileg. Egy idő után sokat lehet fejlődni a helyezkedésekben, és meg lehet tanulni a valós futball elemeit, amit a gyerekek legalább 10 évig tanulnak edzőktől a futballpályán. Szerintem a Pro Clubs játékmód még futball-elmélet oktatásnak is remek lenne a gyerekeknek, mivel az egész pályát átláthatják. Továbbá, a kommunikálásunk is tud fejlődni, ami nagyon fontos egy csapaton belül. Tehát nagyon sok haszna van ennek a játéknak még azoknak is, akik nem annyira rajonganak a Fifáért.”
C. T.: „Azzal lehet fejlődni leginkább, ha minél többet játszol, és gyakorolsz egy csapaton belül, vagy akár egyedül. Minél többet időt rak bele az ember, annál többet fogsz tudni elérni.”
R. A.: „Mindenképpen egy más közeg a Pro Clubs, mint az 1v1, de szerintem mindkettő segíti a másikat. A Pro Clubs türelmesebbé tesz és jobban kiismered magad 1-1 szituációban. De a játékelemeken túl embert, versenyzőt is formál. Csapatban nem borulhat el az agyad, hiszen az a többieket is úgy dönti le, mint egy dominó. Ez segíthet az egyéni versenyeken is higgadtabb és nyugodtabb döntéseket hozni.”
Amennyiben pedig jelentős tapasztalatra tettél szert egy csapaton belül, esélyed lehet akár egyénileg is kipróbálni magad egy versenyen.
5. Egyéni versenyek
A.CS.: „Én egyszer, nagyon régen vettem részt egy egyetemi bajnokságon, ahol az elődöntőben estem ki. Nekem nincs nagy tapasztalatom az egyéni versenyekkel, én pont azt szeretem, amikor csapatban kell szerepelni. Sokkal nagyobb örömöt jelent számomra egy siker elérése egy csapatban, mint egyénileg. Viszont, akik Pro Clubs játékmóddal játszanak, azok egyénileg is jól szoktak teljesíteni a versenyeken.”
C. T.: „Szerintem kiváló lehetőségek a kisebb tornák, ahol megmérettethetik magukat a játékosok. Továbbá, ismerősi körökben is lehet bajnokságokat szervezni, ami egy nagyon jó fejlődési lehetőség.”
R. A.: „Kezdőknek mindenképpen helyi, kis rendezésű versenyeket ajánlok először. Ezután jöhet az online megmérettetés, mint például az Ogex, vagy a Hunesz Masters. A saját tapasztalatom ugyanez, hiszen fiatalabb koromban én is kisebb versenyeken indultam, több-kevesebb sikerrel. Ebben a játékmódban sosem tudtam hosszútávon kiemelkedő lenni, így számomra csak a közösségépítésre és játékosmegfigyelésre alkalmasak már ezek az események”
6. Kereseti lehetőség
A.CS.: Előbb-utóbb szerintem biztosan egy keresleti lehetőség lesz az esport. Én azt gondolom, hogy a mai fiataloknak ez nagyon hívogató dolog lehet, hogy e-sportolhat egy olyan közegben, ahol vesznek neki egy játékot, vagy -adott csapatokban- kapnak egy játékkonzolt is. Azt gondolom, hogy hosszútávon az egyetlen nagy lépés lehetne, ha az MLSZ látna benne fantáziát, és felkarolná a bajnokságot.”
C. T.: „Nekem ez egy hobbi, és semmi más, de ezért szeretem csinálni. Mondhatni, hogy olyan, mint például a horgászat, de az egy sokkal költségesebb szabadidős tevékenység.”
R. A.: „Itthon ahhoz, hogy főállású esportoló legyél, elengedhetetlen, hogy mellette streamelj és közösséget építs. Sokan vannak, akik a fő állásuk mellé, kiegészítésként kezelik az esportot, de jelenleg még többen vannak, akik csak hobbiként űzik. Évről-évre egyre többen vannak, akik ebből a hobbiból profitálni is tudnak, hiszen egyre több a versenylehetőség. De ahogy mindenbe, ebbe is rengeteg időt és energiát kell fektetni ahhoz, hogy főállású esportoló legyen valakiből itthon, vagy akár külföldön.”